تن تبرید چیست؟ تبدیل ها و محاسبات

تن تبرید، تناژ تبرید یا تن تهویه یکی از اصطلاحاتی است که ممکن است هنگام خرید داکت اسپلیت، کولر گازی و … شنیده باشید. برای خرید بهتر محصولات سرمایشی و گرمایشی بهتر است با برخی از اصطلاحات تخصصی این زمینه آشنا شویم تا بتوانیم انتخابی بهتر داشته باشیم. اما اگر برای شما این سوال پیش آمده باشد که تناژ تبرید مربوط به کدام ویژگی از دستگاه ها می باشد، در واقع تناژ تبرید اصطلاحی برای بیان ظرفیت دستگاه می باشد.

تن تبرید چیست؟

تناژ تبرید هیچ ارتباطی با وزن دستگاه ندارد. تناژ تبرید اصطلاحی است که توصیف می کند یک دستگاه تهویه مطبوع در یک ساعت چقدر هوا را مورد تهویه قرار می دهد.
تناژ تهویه که آن را با TR , TOR و یا RT نشان می دهند، واحدی برای توصیف ظرفیت استخراج گرما برای تجهیزات تهویه مطبوع است. تناژ تهویه به عنوان سرعت انتقال حرارتی تعریف می شود که باعث یخ زدن یک تن کوچک ( معادل ۲۰۰۰ پوند یا حدود ۹۰۷ کیلو گرم) یخ خالص در ۰ درجه سانتی گراد در ۲۴ ساعت می شود.
واحد تن تبرید بیشتر برای سنجش ظرفیت سیستم های سرمایشی در ایالات متحده آمریکا استفاده می شود.

تبدیل تن تبرید به BTU

پیش از این در مقاله “BTU چیست” گفته بودیم که BTU واحد اندازه گیری گرما در انگلیس است. یک تن تهویه معادل ۱۲۰۰۰ BTU/Hr یا معادل ۳٫۵ کیلو وات می شود. بنابراین هر چه تن تهویه بالاتر باشد، دستگاه توانایی بیشتری برای تهویه و خنک کردن هوا خواهد داشت.
برای مثال ظرفیت داکت اسپلیت ۲۴۰۰۰، معادل ۲ تن تهویه ، داکت اسپلیت ۳۰۰۰۰ معادل ۲٫۵ تن  و داکت اسپلیت ۶۰۰۰۰ معادل ۵ تن  می باشد.
از تن تبرید برای سنجش دستگاه هایی همچون کولر گازی، داکت اسپلیت، سیستم های VRF، چیلر ها و … استفاده می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *