تکنولوژی و فناوری اینورتر(Inverter DC) چیست؟ حتما هنگام خرید محصولات سرمایشی و گرمایشی به واژه کمپرسور اینورتر یا فن آوری اینورتر برخورده اید. آشنایی با این گونه اصطلاحات می تواند به شما در خرید کولر گازی، خرید داکت اسپلیت و یا سایر تجهیزات سرمایشی و گرمایشی کمک فراوانی کند. در این مقاله به ارائه توضیحاتی در این زمینه خواهیم پرداخت.
تکنولوژی اینورتر، در حقیقت مربوط به مدار یک ماژول الکتریکی می باشد. این مدار وظیفه دارد جریان متناوب برق (جریان AC) را به جریان مستقیم (جریان DC) تبدیل کند. به همین دلیل به این تکنولوژی، دی سی اینورتر (DC Inverter) نیز گفته می شود. این سیستم در لوازم الکترونیکی کمپرسور دار مانند کولر گازی، داکت اسپلیت، سیستم های VRF ، یخچال ها و … مورد استفاده قرار میگیرد.

کولر گازی اینورتر، اسپلیت اینورتر

کولر گازی و اسپلیت اینورتر از جدید ترین انواع کولر گازی می باشد. قیمت کولر گازی اینورتر بسته به برند آن متفاوت می باشد، اما به طور معمول از قیمت اسپلیت های معمولی بیشتر می باشد. این سیستم ها با استفاده از تغییر دور موتور ، مصرف انرژی الکتریکی را تا ۳۰-۴۰ درصد کاهش می دهد. اما این کاهش مصرف انرژی چگونه اتفاق می افتد؟ با استفاده از یک مثال به زبان ساده به پاسخ سوال “اینورتر چیست”بهتر می رسیم.

فرض کنید شما از بیرون به منزل خود برگشتید و دمای محیط ۳۵ درجه سانتی گراد می باشد. شما اسپلیت ۲۴۰۰۰ خود را روشن کرده و دمای ۲۳ درجه را انتخاب می کنید. اسپلیت شما ابتدا با حداکثر توان خود به اندازه ۲۴۰۰۰BTU فعالیت می کند تا دمای محیط را از ۳۵ به نزدیک ۲۳ درجه برساند. زمانی که دما به حدود ۲۴-۲۵ درجه می رسد، کولر گازی همچنان با حداکثر توان خود مشغول به فعالیت می باشد.

به محض این که سیستم ترموستات دستگاه دمای محیط را ۲۳ درجه تشخیص داد، کمپرسور دستگاه خاموش می شود. با چند درجه فاصله گرفتن از دمای مطلوب، دوباره سیستم شما با حداکثر توان روشن می شود و شروع به فعالیت می کند. این عمل در طول مدت روشن بودن کولر شما بار ها و بارها تکرار می شود. همین روشن و خاموش شدن هر بار کمپرسور با حداکثر توان، انرژی زیادی را مصرف می کند. به علاوه آن ، زمانی که شاید شما به توان کمی نیاز داشته باشید نیز اسپلیت شما با حداکثر توان فعالیت می کند.

اما کولر گازی اینورتر چگونه عمل می کند؟

اگر شما از کولر گازی و اسپلیت اینورتر استفاده کنید، فعالیت دستگاه شما به این صورت خواهد بود:

ابتدا دستگاه شما با حداکثر توان شروع به فعالیت می کند و دمای محیط را به نزدیکی دمای مطلوب می رساند. هر چه به دمای مورد نظر خود نزدیک می شوید، سیستم اینورتر دور موتور کمپرسور را کاهش می دهد. این کاهش دور موتور باعث می شود در نزدیکی دمای مورد نظر، کولر گازی ۲۴۰۰۰ شما مثلا به اندازه یک کولر ۹۰۰۰ انرژی مصرف کند. زمانی که دمای محیط به دمای مطلوب برسد، بر خلاف کولر گازی های معمولی، کمپرسور خاموش نمی شود، بلکه با دور بسیار کم به فعالیت خود ادامه می دهد و موجب تثبیت دما در محیط می شود.

نحوه عملکرد سیستم اینورتر در کولر گازی اسپلیت
داکت اسپلیت اینورتر

از آنجا که بخش کندانسور داکت اسپلیت تا حد زیادی به کولر گازی شبیه است، عملکرد داکت اسپلیت اینورتر نیز شبیه به کولر گازی اینورتر می باشد. در این سیستم ها نیز قیمت داکت اسپلیت اینورتر از نوع معمولی آن بیشتر می باشد و این دستگاه ها نیز تا ۴۰ درصد نسبت به نوع معمولی آن انرژی کمتری مصرف می کند و می تواند گزینه بسیار مناسبی برای ساختمان ها و پروژه های ساختمانی باشد.(کاهش مصرف داکت اسپلیت)

اما برای دریافت پاسخ سوال “اینورتر چیست”، طور کلی می توان ویژگی های سیستم های دارای تکنولوژی اینورتر را اینگونه توصیف کرد.

ویژگی های تکنولوژی اینورتر

  • کاهش مصرف انرژی تا ۴۰ درصد
  • روشن و خاموش کردن موتور بدون نیاز به قطع و وصل کردن برق اصلی
  • امکان تغییر دور موتور
  • کاهش ضربه ها و استهلاک کمتر دستگاه
  • فشار کمتر به کمپرسور و افزایش عمر مفید آن
  • سیستم های کم صداتر نسبت به سیستم های معمولی
  • امکان کنترل هوشمند کمپرسور

برای خرید کولر گازی اینورتر دار، پیشنهاد ما اسپلیت جی پلاس و اسپلیت گرین می باشد. اسپلیت ایران رادیاتور با گرید A می باشند اما فاقد تکنولوژی اینورتر هستند

همچنین برای خرید داکت اسپلیت اینورتر دار، داکت اسپلیت گرین و یا داکت اسپلیت وستن ایر  و یا داکت اسپلیت ال جی توصیه می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *