cfm چیست؟ تبدیل

Cfm چیست؟ حتما تاکنون به عبارت cfm برخورده اید. این اصطلاح در صنعت تهویه و تاسیسات به کار می رود. ظرفیت بسیاری از دستگاه های تهویه را با این واحد می سنجند. در این مقاله به بررسی این واحد خواهیم پرداخت.

Cfm در تاسیسات چیست؟

واحد cfm واحدی برای میزان هوادهی در دستگاه های دمنده و فن دار می باشد. دستگاه هایی نظیر فن کویل، فن، هواساز هایی مانند یونیت داخلی داکت اسپلیت، سانتریفیوژ ها و … از این دسته از دستگاه ها می باشند.

در واقع cfm مختصر شده عبارت (cubic feet per minutee) به معنای فوت مکعب در دقیقه می باشد. در واقع اگر ظرفیت دستگاهی ۳۰۰cfm باشد، این دستگاه در هر دقیقه معادل با ۳۰۰ فوت مکعب هوا پمپاژ خواهد کرد. با این تعریف، به راحتی می توان این واحد را به واحد های دیگر مانند متر مکعب بر ساعت و… تبدیل کرد.

تبدیل cfm به متر مکعب بر ساعت (m3/h)

بر اساس آنچه که گفته شد، cfm برابر با ft3/min می باشد. برای تبدیل آن به m3/h باید عدد مورد نظر را در ۱٫۷  ضرب کنیم.

تبدیل متر مکعب بر ساعت به cfm

مطابق بالا، برای تبدیل متر مکعب به cfm، باید عدد مورد نظر را در ۰٫۵۸۸۶ ضرب کنیم.

تبدیل cfm به BTU

همانطور که در مقاله BTU چیست گفته شد، واحد های cfm و BTU از یک جنس نیستند. زیر cfm برای دبی جریان به کار می رود. واحد قابل مقایسه با BTUواحد cfm atm یا (سی اف ام اتمسفر) می باشد که تبدیل آن در مقاله ذکر شده آمده است.

تبدیل cfm به تن تبرید

تن تبرید نیز مانند BTU می باشد (به مقاله تن تبرید چیست؟ مراجعه کنید)

 

محاسبه cfm

فرض کنید ظرفیت cfm برای فن یک فضا مانند آشپزخانه را باید به دست بیاورید.

برای این منظور، ابتدا باید ابعاد فضا را داشته باشید. برای مثال، طول ۱۰ فوت، عرض ۶ فوت و ارتفاع ۸ فوت موجود می باشد. بنابراین حجم فضا ۴۸۰ فوت می شود. فرض کنید فن باید ۲۰ بار در ساعت کار کند.بنابراین ۹۶۰۰ فوت مکعب در ساعت به دست می آید. برای تبدیل آن به cfm، باید آن را تقسیم بر ۶۰ کنید(cfm فوت مکعب بر دقیقه بود). به این ترتیب ۱۶۰cfm مورد نیاز است. مرحله بعدی محاسبه میزان گرمادهی تجهیزات می باشد. میزان گرما را اگر بر حسب BTU به دست آورید، می توانید به ازای هر ۱۰۰۰BTU، ۱۰۰cfm بر ظرفیت فن اضافه کنید.

Cfm سنج چیست؟

Cfm سنج دستگاهی برای سنجش سرعت باد است. این دستگاه سنسوردواری دارد که جریان هوا آن را به حرکت در می آورد. با حرکت پره های این دستگاه، سرعت جریان باد توسط دستگاه به نمایش در می آید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *