BTU چیست

شاید هنگامی که برای خرید کولر گازی و سایر تجهیزات سرمایشی این سوال در ذهن شما شکل گرفته باشد که BTU  چیست ؟

BTU یا (British thermal unit) یا واحد دمایی انگلیسی، یک واحد برای گرماست. هر BTU به عنوان مقدار حرارت مورد نیاز برای بالا بردن درجه حرارت یک پوند آب ( هر پوند معادل با ۴۵۳٫۵۹ گرم ) به اندازه یک درجه فارنهایت ( ۰٫۵۵ درجه سانتی گراد ) تعریف می شود. البته واحد مدرن و امروزی SI برای گرما، ژول (J) می باشد. هر یک BTU معادل با ۱۰۵۵ ژول می باشد. همچنین هر یک بی تی یو معادل با ۲۵۲ کالری می باشد.
دستگاه های سرمایشی معمولا بر حسب ظرفیت های مختلف طبقه بندی می شوند. برخی از آن ها مانند کولر گازی، داکت اسپلیت و سیستم های اسپلیت مرکزی بر حسب توان سرمایشی BTU/Hr یا بی تی یو بر ساعت دسته بندی می شوند. برخی دیگر مانند فن کویل ها بر حسب CFM و برخی دیگر بر حسب تن تبرید، کیلو وات و … تقسیم می گردند.

تبدیل BTU به cfm

این دو واحد از یک جنس نیستند. زیر cfm بیانگر دبی جریان سیال می باشد(به مقاله cfm چیست مراجعه کنید). اما در برخی از سیستم های سرمایشی مانند فن کویل ها، از واحد cfm برای پنل ها استفاده می شود. اما اگر به جای cfm از cfm atm ( سی اف ام اتمسفر) استفاده کنیم، می توان گفت هر BTU/Hr معادل با ۰٫۰۰۶۱ cfm atm باشد.

تبدیل BTU به وات

برای برخی این سوال پیش می آید که هر BTU چند وات است؟ باید در نظر گرفت که یکای BTU و وات یکی نیست. BTU یکای انرژی و وات یکای توان می باشد. اما واحد BTU/Hr را می توان به وات تبدیل کرد. به طور تقریبی، هر وات انرژی معادل با ۳٫۴۱۲۱ بی تی یو بر ساعت BTU/Hr می باشد.

تبدیل تن تبرید به BTU

محاسبه این که هر تن تبرید چند BTU است، بسیار ساده تر از بقیه می باشد. به طور کلی، هر یک تن تبرید معادل با ۱۲۰۰۰BTU/Hr و یا ۳٫۵ کیلو وات می باشد. بنابر این یک داکت اسپلیت ۳ تن تبرید، ظرفیتی معادل با ۳۶۰۰۰ BTU دارد.

محاسبه ظرفیت سرمایشی BTU

محاسبه ظرفیت سرمایشی هر فضا بر حسب BTU به عوامل مختلفی مانند تعداد نفرات فضا، دستگاه های موجود در اتاق که ایجاد گرما می کنند، عایق بندی دیواره ها و سقف، تلفات گرمایی از پنجره ها و درب ها، میزان تابش نور خورشید ، متراژ و ارتفاع سقف آن فضا دارد. معمولا محاسبه مقدار ظرفیت سرمایشی یا بار سرمایشی محیط توسط نرم افزار صورت می گیرد.
همچنین می توان به طور دستی، حدود ظرفیت مورد نیاز را به دست آورد. به این صورت که به طور تقریبی، برای هر متر مربع از فضای عادی، حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ BTU و اگر محیط در معرض تابش مستقیم خورشید باشد، ۶۰۰ تا ۸۰۰ BTU به ازای هر متر مربع برای توان سرمایشی محیط محاسبه می شود.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *